Scottish Amateur Football Association

Kelme Scottish Amateur Cup and Only Sport Sunday Trophy Draws

 

 

 

 

Kelme Scottish Amateur Cup 

 

 

 3rd Round Draw

 

 

(Ties Scheduled For Saturday 2nd November 2019)

 

 


 

 

3rd Round 64 ties

 

 

 

 

 

1   Alford AFC (AAFA)  v Kirkintilloch Thistle AFC (SSMAFL)      
2   AM Soccer Club AFC (KoFAFA) v Cumnock AFC (Ayrshire AFA)        
3   Bannockburn AFC (CSAFL) v Dunblane Soccer Club AFC (Cale)      
4   Beith AFC (Ayrshire AFA) v Giffnock North AAC AFC (CALE)      
5   Bervie Caledonian AFC (AAFA) v Braehead AFC (S&DAFA)        
6   Bishopton AFC (GDSMAFL)  v Hurlford Thistle AFC (Ayrshire AFA)      
7   Bo'Ness Cadora AFC (S&DAFA) v United Churches of Ayr AFC (SECAFL) 
8   Ormiston AFC (LEAFA)  v Luncarty AFC (PAFA)        
9   Cambria AFC (CALE) v Kelty AFC (KoFAFA)    
10   Campsie Minerva AFC (CSAFL)  v Bridge of Don AFC (AAFA)        
11   Carnoustie Panmuir YM AFC (PAFA)   v Singer AFC (GCAFA)  
12   Charlie Accies AFC (DSMAFL) v Renfrew Town AFC (GDSMAFL)      
13   Southside United AFC (GCAFA) v Glenburn Miners Welfare AFC (Ayrshire AFA)    
14   Drongan United AFC (Ayrshire AFA) v Laurieston Thistle AFC (LEAFA)      
15   Dumbarton Academy FP AFC (CALE) v Mauchline United AFC (Ayrshire AFA) 
16   East Calder United AFC (LEAFA) v Fallin AFC (CSAFL)          
17   East Dunbartonshire AFC (SSMAFL) v Garrowhill Thistle AFC (CSAFL)       
18   East Kilbride YMCA AFC (CALE) v Insch AFC (AAFA)          
19   Eastfield AFC (CSAFL) v EKRR AFC (GGPAFL)     
20   Easthall Star AFC (SAFL) v Murieston United AFC (LEAFA)        
21   FC Dal Riata AFC (CALE) v Castlemilk Dynamo AFC (CSAFL)      
22   Finavon (MAFA) v Drumchapel AFC (CSAFL)        
23   Fintry AFC (MAFA) v Victoria Croftfoot AFC (GCAFA)   
24   Fossoway AFC (KoFAFA) v Cowie Thistle AFC (AAFA)        
25   Glasgow Island AFC (GCAFA)  v Cambusnethan Talbot Community AFC (CSAFL)        
26   Glasgow University AFC (CALE) v West Kilbride AFC (Ayrshire AFA)      
27   Glenmuir Thistle AFC (Ayrshire AFA) v Eaglesham AFC (CALE)        
28   Glenrothes AFC (KoFAFA)   v St Patrick's FP AFC (CSAFL)   
29   Goldenhill AFC (SAFL)  v Thorn Athletic AFC (CALE)        
30   Greenock HSFP AFC (CSAFL)  v Tass Thistle AFC (Ayrshire AFA)  
31   Hampden AFC (GCAFA) v Wishaw HSFP AFC (CSAFL)        
32   Harestanes AFC (CSAFL) v Edinburgh South Vics AFC (LEAFA)      
33   Huntershill AFC (SSMAFL) v Tarves AFC (AAFA)    
34   Inverclyde AFC (SAFL) v Gartcosh United AFC (CSAFL) 
35   Irvine AFC (Ayrshire AFA)  v Musselburgh AFC (LEAFA)        
36   Kilmarnock United AFC (Ayrshire AFA) v Dunipace AFC (S&DAFA)        
37   Kirkcaldy YMCA AFC (KoFAFA) v Shawbridge AFC (SSMAFL)        
38   Leven United AFC (KoFAFA) v Finnieston Park AFC (GDSMAFL)  
39   Lumphinnans United KoFAFA) v Wishaw Wycombe Wanderers AFC (CALE)    
40   Maryhill Thistle AFC (SSMAFL) v Bridgend AFC (GDSMAFL)     
41   Meadowbank AFC (LEAFA)  v Castlemilk BC AFC (SAFL)        
42   Menzieshill AFC (MAFA) v Bank Street Athletic AFC (DSMAFL)      
43   Merpro AFC (MAFA) v Montrose AFC (MAFA)        
44   New Farm Loch AFC (Ayrshire AFA) v Jeanfield Swifts AFC (PAFA)        
45   Newlands AFC (GCAFA) v Belleaire AFC (GGPAFL) 
46   Nicolls AFC (AAFA) v Sandys AFC (LEAFA)    
47   Nico's United AFC (SSMAFL) v East Kilbride AFC (GDSMAFL)        
48   North End AFC (DSMAFL) v Newcraighall Leith Victoria AFC (LEAFA)      
49   Pittenweem Rovers AFC (KoFAFA) v Greig Park Rangers AFC (KoFAFA)      
50   Red Star AFC (GDSMAFL)  v Glasgow Harp AFC (CALE)        
51   Rothie Rovers AFC (AAFA) v Barnhill AFC (MAFA)        
52   Shortlees AFC (Ayrshire AFA) v Lothian Vale AFC (LEAFA)        
53   St Johns AFC (PAFA) v Dirrans Athletic AFC (Ayrshire AFA) 
54   St Mungo's AFC (CALE) v Dailly AFC (Ayrshire AFA)        
55   Stewarton United AFC (Ayrshire AFA) v Alyth AFC (PAFA)          
56   Strathaven Dynamo AFC (SAFL) v Bowhill Rovers AFC (KoFAFA)        
57   Tarbolton AFC (Ayrshire AFA) v Blackthorn Rovers AFC (SSMAFL)      
58   The Maidens AFC (DSMAFL)   v EK Thistle Colts AFC (GDSMAFL)      
59   Edinburgh Uni (LEAFA) v Balgonie Scotia AFC (KoFAFA)        
60   Tollcross Thistle AFC (LEAFA) v Rutherglen AFC (SAFL)   
61   Tranent AFC (LEAFA) v Drumchapel United AFC (GDSMAFL)      
62   Uddingston Anvil AFC (CSAFL)  v Kelso Thistle AFC (BAFA)        
63   Westerlands AFC (CALE) v Oban Saints AFC (CSAFL)   
64   Whitletts Victoria AFC (Ayrshire AFA) v Milton (CALE)          

 

 

 

 

    

 

 

  

 

 


 

 

  

 


 

 

 

 

 

Only Sport Sunday Trophy

 

 

3rd Round Draw

 

 

(Ties Scheduled For Sunday 3rd November 2019)

 

 

3rd Round 32 ties


 

1   The Tower Athletic AFC (LEAFA Sunday) v Charlies Bar AFC (Ayrshire Sun AFA)      
2   Bullfrog AFC (A&CAFL) v Polonia Glasgow AFC (FCSAFL)        
3   Bullwood AFC (A&CAFL) v Haldane United AFC (FCSAFL) 
4   Carron Valley AFC (WLSAFL) v Wishaw United AFC (A&CAFL)        
5   Coltness United AFC (A&CAFL) v Dollys AFC (LEAFA Sunday)        
6   Eastend Tower AFC (FCSAFL) v Bellshill United AFC (A&CAFL)        
7   Edinburgh Caledonian AFC (LEAFA Sunday) v Meadowbank Wednesday AFC (LEAFA Sunday)    
8   FC Brig AFC (FSAFL) v Dalmarnock AFC (GDSCAFL)        
9   Grange AFC (Ayrshire Sun AFA) v Blackhill Brae AFC (A&CAFL)        
10   Haggs Tavern AFC (FCSAFL) v CVD AFC (WLSAFL)  
11   Isle of Arran AFC (Ayrshire Sun AFA) v BSC Glasgow Sunday AFC (GDSCAFL)      
12   Killie Athletic AFC (Ayrshire Sun AFA) v Stratton Southside AFC (GDSCAFL)      
13   Kincorth Athletic AFC (ASAFA) v The Rose AFC (FCSAFL)        
14   Lesmahagow AFC (A&CAFL)  v GSC AFC (GDSCAFL)   
15   Livingston Community AFC (WLSAFL) v Terragles Athletic AFC (DSAFL)
16   Maryhill Milan AFC (GDSCAFL) v Athletico AFC (FSAFL)   
17   Meadowmill AFC (LEAFA Sunday) v Torleys AFC (FSAFL)          
18   Morningside AFC (LEAFA Sun)   v Edinburgh East AFC (LEAFA Sun)      
19   Nethercraigs United AFC (FCSAFL) v Rosyth AFC (FSAFL)          
20   Newhaven North AFC (LEAFA Sunday)  v Thorniewood WC United AFC (WLSAFL)   
21   Oxgangs Trinity AFC (LEAFA Sunday) v Budhill United AFC (FCSAFL)  
22   Scaur AFC (DSAFL) v Broxburn AFC (LEAFA Sunday)
23   Seaton Forest AFC (ASAFA)  v Eastend United AFC (A&CAFL)        
24   Silverburn Athletic AFC (FCSAFL) v Carron Thistle AFC (FCSAFL)        
25   Southside Spartans AFC (GDSCAFL) v Salsburgh United AFC (A&CAFL)      
26   Stenhousemuir Community AFC (FCSAFL) v Sky AFC (FSAFL)     
27   The Cross Tavern AFC (WLSAFL) v Donner Inn AFC (FCSAFL)   
28   Drumchapel United AFC (FCSAFL) v Kilwinning AFC (Ayrshire Sun AFA)      
29   Todholm AFC (FCSAFL) v Irvine Sports Bar AFC (Ayrshire Sun AFA)      
30   Viewpark United AFC (A&CAFL) v Kilbirnie United AFC (Ayrshire Sun AFA)      
31   Weir Recreation AFC (FCSAFL)  v Harvester AFC (WLSAFL)        
32   Colts Athletic AFC (GDSCAFL) v Blackwood Villa AFC (FCSAFL)